Kto rozsvecuje hviezdy

09.06.2021

Príbehy sú ozvenou pravdy.  
Pred nejakým časom sa ku mne dostal román Amandy Dykesovej Kto rozsvecuje hviezdy a ja som zaň veľmi vďačná. Ten príbeh ma nadchol tak veľmi, že si ho hneď radím medzi moje srdcovky. Je to ten "najopravdivejší príbeh príbehov" Je napísaný poetickým jazykom, očarí vás od prvej vety, nadchne postavami a zláka krásnym, dojímavým rozprávaním. Snímam pomyselný klobúk pred autorkou, ktorá dokázala dať čitateľovi tak veľa svetla a nádeje v jednom skromnom príbehu, ktorý nájdete na stránkach tejto knihy. Kto rozsvecuje hviezdy je pôsobivý román o tom, že nič nie je nemožné. Príbeh o živote. O svetle. A napokon aj o láske a znovunájdenom šťastí.
Dej knihy vás zavedie do anglického Candlewick Commons, kde žije so svojou rodinou istý hodinár, veľký rozprávač príbehov. Príbehy, ktoré rozpráva pri kozube, prebúdzajú v jeho dcére Lucy fascináciu svetovými vodami. Tak veľmi ju opantajú, že svoj život i prácu zasvätí hľadaniu stratenej lode, legendárnej Jubilee. Bola to jedna z kráľovských lodí, ktorá počas napoleonských vojen zmizla spolu so zradcom na palube. Keď Lucy postihne osobná tragédia, na pomoc so záhadou jej príde Dashel, kamarát z detstva, a jeho vedomosti o hviezdach. 
V druhej časovej linke autorka rozpovedá príbeh o pastierovi, ktorý záchranou šľachtického syna admirála navždy zmení životy troch ľudí.
Je to príbeh o mužovi, ktorý veľa stratil. Získal však viac, než si kedy dokázal predstaviť.  
Na knihe sa mi páčilo, že na to, aby do deja autorka mohla vložiť túžbu, nepotrebovala nutne sexuálne scény, ani dvojzmyselné situácie. V tomto prípade úplne postačila láska v tej najčistejšej podobe a nenápadnom geste.  

Táto kniha je nádherným svedectvom o tom, že i keď v živote občas nastane temno, raz príde svetlá chvíľa a nádej v nej. "Keď všetko vyzerá temne, to je tá chvíľa, keď bojuješ o svetlo, Lucy." Hovorí hodinár svojej dcére. 

Lucy a Dash, priatelia z detstva, ktorí sa na určitý čas jeden druhému vzdialili. Čas však niektoré rany zahojí, záleží aj na tom, či máte vhodnú náplasť alebo rovno účinný liek. 

Najviac si v romáme obľúbite postavy - počnúc hodinárom Simonom, jeho dcérou Lucy, strateným chlapcom Dashom, ale i postavami z inej doby - Frederickom a Juliette. Prelínanie dvoch paralelných liniek dej ešte zatraktívnilo, túžite sa dozvedieť všetko z jednej i z druhej doby. Je to tak správne načasované a jedno s druhým súvisí. Čo sa stalo so stratenou loďou Jubilee? Kto bol ten zradca? V čom spočívala tá najväčšia obeta? Tieto a iné otázky si neustále budete klásť aj vy, nielen ambiciózna Lucy a jej stratený priateľ Dash. 

Román Kto rozsvecuje hviezdy má niečo silné v sebe, čo vás bude nútiť prečítať čo najviac stránok. Je v niečom podobný románovej sérii Sedem sestier. Ale v niečom inom je jedinečný, kúzelný, nenapodobiteľný. Amanda Dykesová vie čarovať so slovami. Má moc ukradnúť vám na chvíľu srdce a potom ho vrátiť na správne miesto. Možno postačí aj tento úryvok, aby vás presvedčil o tom aká krásna kniha to je. 

V tomto temnom svete ľudia zabúdajú vidieť svetlo. Preto im ho musíme pripomínať. Tým, že hovoríme pravdu. Že si budeme všímať veci okolo seba... rozsvecovať hviezdy.  

terezkine-citanie.webnode.sk
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!